رفتن به محتوای اصلی
اطلاعات عمومی حقوقی

شکواییه چیست

توسط ۱۳۹۹-۰۴-۱۵تیر ۳۰ام, ۱۳۹۹بدون دیدگاه

در این نوشتار به بررسی یکی دیگر از اوراق قضایی به نام شکواییه خواهیم پرداخت. بخشهای مختلف شکواییه را معرفی میکنیم و ضرورت تنظیم دقیق و با زبان حقوقی شکواییه را به عتوان اولین قدم در روند شکایت توضیح خواهیم داد.

شکواییه

شکواییه چیست

برای اعلام جرم و یا مطالبه ضرروزیانی که به خاطر وقوع جرمی متحمل شدید باید به دادسرا شکایت کنید و برای این کار باید فرم شکواییه را به درستی تنظیم کنید.

هرچند به موجب قانون الزامی به تنظیم شکایت در فرمی خاص مقرر نشده اما عملا دادسراها خصوصا در کلانشهرها از پذیرش برگه های عادی شکایت خودداری می کنند که البته با توجه به حجم شکایات و ناخوانا بودن دست خط افراد و بیان نارسای افراد در تبیین موضوع، این اقدام منطقی به نظر می رسد.

چرا شکواییه دقیق اهمیت دارد؟

تنظیم درست شکواییه، انتخاب صحیح عنوان اتهامی، تبیین درست و دقیق موضوع و… ظرافتی است که عدم رعایت آنها بسیاری اوقات به تضییع حق شاکی می انجامد. متاسفانه بسیاری اوقات مشاهده می کنیم که تنظیم این اوراق و فرم های قضایی توسط عریضه نویسان محترم نیز فاقد دقت علمی و حقوقی است و عملا به حقوق افراد لطماتی جدی وارد ساخته است. پس توصیه صمیمانه این است که تنظیم شکواییه را نیز مثل تنظیم دادخواست در دعاوی حقوقی به وکیل و مشاور حقوقی بسپارید. در این مقاله شما را با نکات اصلی یک شکواییه دقیق آشنا می کنیم.

بخشهای مختلف شکواییه

طبق ماده 68 آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 شاکی یا مدعی خصوصی می تواند شخصا یا توسط وکیل شکایت کند  و همچنین قوه قضاییه موظف شده است که فرم های مخصوصی را تهیه کند و در اختیار مراجعان بگذارد تا برگه های شکواییه یک شکل باشند ولی با اینحال ممکن است این فرمها از نظر ظاهری در هر استان کمی با هم متفاوت باشند ولی درهمگی باید موارد زیر درج شود:

1.مشخصات کامل شاکی به همراه نشانی دقیق  و شماره تلفن

2.موضوع شکایت ، تاریخ و محل وقوع جرم

3.ضررو زیان وارده به مدعی

4.ادله وقوع جرم، اسامی و مشخصات شاهدان ومطلعان

5.مشخصات و نشانی کسی که از او شکایت دارید.

 نوشتن دقیق موضوع شکایت و مستند کردن و جمع آوری ادله وقوع جرم کار بسیار دقیقی است که باید با تمرکزو دقت انجام شود.اگر فکر میکنید با توجه به قانون مستحق دریافت مبلغی پول بابت جرم واقع شده نیز هستید باید آن را در شکواییه درج کنید. هرچند که امکان مطالبه آن بعدا نیز وجود دارد ولی طرح شکایت همزمان در پول و وقت شما صرفه جویی می کند.

ثبت شکایت

در سیستم جدید هر فردی که پرونده ای در دادگستری دارد باید شماره پیگیری سامانه ثنا داشته باشد شما می توانید اول با رجوع به سایت ابلاغ اطلاعات شخصی خود را وارد کنید و بعد با مراجعه به نزدیکترین دفاتر خدمات قضایی  با پرداخت هزینه ای اندک شماره ثنا را دریافت کنید و اگر حوصله اش را ندارید مستقیما به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنید تا ازابتدا تا انتهای مراحل را اپراتور برایتان انجام دهد. ثبت شکایت نامه نیز در همین دفاتر انجام میگیرد.

 ما در نوشتار چگونه شکایت کنیم تمامی مراحل یک پرونده کیفری را از ابتدا تا انتها توضیح دادیم؛ ولی خلاصه بدانید که رسیدگی به دعوای کیفری شما در شهری انجام میشود که جرم در آن اتفاق افتاده و شما باید مدارک و توضیحات خودتان را به دادستان آن شهر ارایه دهید تا به واسطه نظر دادستان پرونده تکمیل شود و تحویل قاضی دادگاه شود. این مراحل طولانی و وقتگیر است و شما باید بارها مدارک خود را تکمیل کنید و توضیحات خود را مرور کنید تا به روشن تر شدن ذهن دادیار و قاضی کمک کند. پس لطفا ریسک نکنید و حتما با مشورت یا حضور یک وکیل در این مراحل حاضر شوید.

حامی خدمات مربوط به شکواییه در زمینه تهدید؛ تجاوز فحاشی خیانت در امانت و کلاهبرداری و غیره را به صورت آنلاین و با هزینه مناسب ارایه میدهد برای تماس با ما کلیک کنید.

سوالات متداول

1

فرق شکواییه و دادخواست چیست؟

وقتی جرمی واقع میشود باید شکواییه تنظیم گردد و دادخواست مربوط به دعاوی حقوقی است
2

آیا خودمان هم میتوانیم شکواییه تنظیم کنیم؟

بله می توانید ولی بهتر است برای جلوگیری از مشکلات آینده ناشی از بی اطلاعی از قوانین پیش می آید از وکیل یا مشاور حقوقی کمک بگیرید.
3

برای ثبت شکواییه به کجا مراجعه کنیم؟

به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی
4

آیا میتوانم در محل سکونت خودم شکایت کنم؟

بله ولی دادگاه رسیدگی کننده در شهر محل وقوع جرم تشکیل خواهد شد
5

داشتن اطلاعات دقیق شناسنامه ای از مجرم یا مشتکی عنه برای تنظیم شکواییه لازم است؟

خیر ولی هر چه اطلاعات دقیقتر باشد به روند رسیدگی کمک می کند

دیدگاه خود را ثبت کنید

بستن منو

گروه حقوقی حامی

آدرس دفتر تهران :

خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت غربی، کوچه یزدان، پلاک2، واحد2

شماره تماس : +989214307531

شماره واتس‌اپ و تلگرام: 09214307531

آدرس دفتر قم :

بلوار 55 عمار یاسر ، کوی 39 ، پلاک 5

شماره تماس : +989214307531