اینها گزیده و بخش کوچکی از هزاران سوالی است که در طول این سالها از حامی پرسیده اند. ما سعی کرده ایم پاسخ برخی از آنها که بیشتر مبتلا به بوده است را در اینجا بیاوریم، تا اگر کسی به مشکل مشابهی برخورد از آنها بهره مند شود. بدیهی است که پاسخ حامی مختص همان سوال مطروحه است و الزاما به سایر شرایط قابل تعمیم نخواهد بود .

 • ۱۳۹۸-۰۸-۰۹
  • خانوادگی

پرسش شماره 1 :

۱۳۹۸-۰۸-۰۹
خانوادگی

سلام آیا میشه به جای مهریه ام دخترم رو بخوام و اگر راضی بشه میخواستم بدونم حتی در این صورت هم باز پدر اجازه دیدن فرزندش رو داره ؟ چون من نمیخوام دیگه اسم و ردی ازش تو زندگیم باشه و حتی نمیخوام دخترم رو هم ببینه !

حامی آموزه: با سلام ابتدا باید بگم که به این سوال بارها پاسخ دادیم و آموزش دادیم که حضانت فرزند مطابق قانون برای پدر و مادر هم حق و هم تکلیف است.یعنی والدین نمی توانند از زیر بار حضانت و نگهداری فرزند خود شانه خالی کنند . حال با این توضیح در مورد سوال شما : حتی با بخشیدن مهریه نمیتوان مانع ملاقات پدر از دیدار فرزند شد. مطابق قانون حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادر است و بعد از آن تا سن بلوغ با پدر. ولی در این مدت با توجه به شرایط و سن فرزند حق ملاقاتی برای طرف مقابل وجود دارد . اما درباره دادن حضانت مطلق به مادر بین حقوقدانان و فقها اختلاف است حتی با توافق. اما صرفنظر از مباحث تخصصی در عرف دادن حضانت امر رایجی شده است و بسیاری از قضات در صورت اعطای صحیح این حق، آن را میپذیرند. اما همان طوری که گفتم ملاقات متفاوت است. ضمن آنکه از لحاظ روانشناختی و تربیتی نیز پیشنهاد نمیکنم که فرزندتون رو از پدرش تا این میزان دور کنید که هیچوقت نبیندش .

 • ۱۳۹۸-۰۸-۰۹
  • خانوادگی

پرسش شماره 2 :

۱۳۹۸-۰۸-۰۹
خانوادگی

جناب حامی سلام. ببخشید من سوالی دارم که نمیتونم حضوری از کسی بپرسم. اگر زنی با اجازه و تحریک شوهرش، با مرد یا مردای دیگه رابطه برقرار کنه و خدای نکرده بفهمن و آدم گیر بیوفته، بتزم مجرمه یا اینکه جرمی نداره؟؟

حامی آموزه: با سلام این سوال شما مبتلابه خیلی از افراد در این روزگار است با وجود اینکه برخی خودشون هم به این مساله تمایل دارند اما باید گفت بسیاری هم از سر ناچاری و تحت فشار روانی و جسمی همسرشون، تن به این امر میدهند که داستان بسیار ناراحت کننده ای است. بگذریم. در پاسخ شما باید بگم که رابطه جنسیِ زن شوهردار با هر مرد، غیر از شوهرِ شرعی، یا باصطلاح فقهی، جماع با مرد اجنبی، زنا بوده و در صورت اثبات و وجودِ شرایط (احصان) مجازات مرگ( سنگسار) خواهد داشت. البته این در صورتی است که از سوی زن نیز تمایل وجود داشته باشد وگرنه در صورت اجبار و اثبات آن ، مشمول این حکم نخواهد بود. و اینکه میفرمایید با اجازه یا تحریک شوهر، باید به شما بگوییم که این امرنه تنها تاثیری در جرم شما یا مرد زانی ندارد. بلکه چه بسا اتهام دیگری را متوجه همسر شما بکند که توضیح آن مجال دیگری میطلبد.

 • ۱۳۹۸-۰۸-۰۹
  • کیفری

پرسش شماره 3 :

۱۳۹۸-۰۸-۰۹
کیفری

سلام. دیروز داییم به خاطر ارث به مادرم توهین کرد، من هم بهش گفتم بیشعور! پاشد من رو بزنه که مادرم مانع شد. مادرم رو زد، من هم زدم تو صورتش، اون چیزیش نشد ولی با مشت زد تو صورتم. بالای لبم زخم شد و ورم کرد. دیروز نتونستم برم پزشک قانونی، میخوام امروز برم ولی ورم لبم کمتر شده. خواستم ببینم دیر نشده؟ روندش چطوریه؟ اول باید از کلانتری نامه بگیرم؟ ضمنا محل زندگی من تهران و اینجا (شمال) مسافرم. اگر بخوام شکایت کنم باید همینجا شکایت کنم؟

حامی آموزه: سلام بر شما. تا زمانی که آثار ضرب و جرح روی بدنتون هست میتونید به پزشکی قانونی مراجعه کنید. مطابق رویه هم اگر به کلانتری مراجعه کنید نامه ای بهتون میدن جهت معرفی پزشکی قانونی. در رابطه با بخش دوم سوالتون هم باید بگم برخلاف دعاوی حقوقی که قاعدتا دادگاه محل اقامت خوانده(طرف دعوا) صالح به رسیدگی است در دعاوی کیفری اصولا دادگاه محل وقوع جرم صالح است. در مورد سوال شما دادگاه صالح دادگاه شمال است. جایی که داییتون کتکتون زده.

 • ۱۳۹۸-۰۸-10
  • خانوادگی

پرسش شماره 4 :

۱۳۹۸-۰۸-10
خانوادگی

سلام شوهر من اصلا خرجی نمیده، وقتی هم ازش پول میخوام فقط میگه ندارم. یجورایی قید خودمو زدم ول الان دیگه یک بچه دارم. عصبی هم هست. تا بحثی میشه میگه من تعهد ندادم که خرج کنم و تو نون مفت بخوری. الان چند شبه خونه نمیاد، با این کاراش عصبی شدم و همش سر بچه ام خالی میکنم. خیانت هایی که کرده هم هست! میخواستم ببینم میتونم کاری بکنم؟

حامی آموزه: سلام بر شما. خانم محترم هر کدام از این مواردی که فرمودید میتونه دلیلی باشه برای طلاق. در رابطه با اینکه نفقه نمیده: میتونید اقامه دعوا کنید و نفقتون رو مطالبه کنید. اگر پرداخت نکرد برای چندین ماه پیاپی میتونید تقاضای طلاق کنید. به عبارت خود ایشون باید بگم که اتفاقا ایشون با ازدواج کردن تعهد دادند که جون بکنند و خرج کنند و شما و فرزندانتون نون بخورید. احتمالا یادشون رفته. خونه نیومدن البته دلیل طلاق نیست اما اگر غیبت طولانی مدته اون هم قابل پیگیری است. اینکه میگید عصبیه اگر به حدی است که سو رفتار داره یا به کتک زدن می رسه حتما به پزشکی قانونی مراجعه کنید و بعد میتونید نسبت به طلاق اقدام کنید....خیانت هم که جای خودش رو داره اما اثباتش کار سختیه

 • ۱۳۹۸-۰۸-10
  • ملکی و ثبتی

پرسش شماره 5 :

۱۳۹۸-۰۸-10
ملکی و ثبتی

خسته نباشید. میخواستم بپرسم همسایمون میتونه ازم شکایت کنه بخاطر اینکه برای گربه ها غذا میریزم؟ دیشب کلی دعوا راه انداخته که تو گربه هارو اینجا عادت دادی، همه خونه رو نجس کردی!! خیلی با اطمینان میگفت ازت شکایت میکنم. آخه بازنشسته سپاهه و گردن کلفت!

حامی آموزه: سلام بر شما. خیر! ایشون نمی تونند به خاطر اینکه به گربه ها غذا میدید شکایت کنند. این عمل انسانی جرم نیست که بشه از کسی شکایت کرد. گردنِ کلفت هم در این موارد به کار کسی نمیاد. اگر هم شکایت کردند از ما مشاوره بگیرید حتما کمکتون میکنیم برای حمایت از حقوق حیوانات. به این حیوانات باحال غذا بدید اما خوب سعی کنید که مایه آزار همسایه ها هم نشه. برخی از این افراد واقعا دست خودشون نیست. وسواسی اند و خصوصا به دلیل باورهای غلط مذهبی که از کودکی در ذهنشون وارد شده نسبت به حیواناتی مثل سگ و گربه حساسیت دارند. شخصا تجربه برخورد با این افراد رو داشتم و واقعا قصد آزار ندارند ولی به شدت حساس هستند.