اینها گزیده و بخش کوچکی از هزاران سوالی است که در طول این سالها از حامی پرسیده اند. ما سعی کرده ایم پاسخ برخی از آنها که بیشتر مبتلا به بوده است را در اینجا بیاوریم، تا اگر کسی به مشکل مشابهی برخورد از آنها بهره مند شود. بدیهی است که پاسخ حامی مختص همان سوال مطروحه است و الزاما به سایر شرایط قابل تعمیم نخواهد بود .

 • 1398-08-01
  • مالی

پرسش شماره 6 :

1398-08-01
مالی

سلام ببخشید می‌خواستم بدونم مالی که به اسم شخصی هست، مثلا زن شوهر میتونه ادعا کنه که چون من پولش رو دادم متعلق به من بوده؟ یعنی اصلا امکانش هست بعد از زدن سند رسمی، دوباره از اسم زن دربیاد و به اسم مرد زده بشه؟

حامی آموزه: سلام بر شما. طبعا همه چیز ممکن است اما سوالتون خیلی کلی است. نمیشه حکم کلی داد. اجمالا باید بگم اگر مالک یک مال کسی باشد اما به دلایلی این مال را به نام کسی دیگر گرفته و سند زده باشد در صورت اثبات میتوان سند رو به نام مالک واقعی درآورد اما حقیقت اینه که این کار سختی است. یعنی اگر کار به اختلاف بکشه و طرفی که سند به نامش است حقیقت امر رو اقرار نکنه مالک واقعی به سادگی نمیتونه حرفش رو به کرسی بنشونه ولی در عین حال کار محالی نیست. ما وکلا همین موقع ها میاییم وسط و تلاش میکنیم با ادله و بینه و مدارکی که معمولا به چشم مردم نمیاد و به ذهن مردم هم خطور نمیکنه مال رو به مالک واقعیش برسونیم. اما در مورد سوال شما باید بگم که صرف این ادعا که شوهر پول رو پرداخته نمیتونه مبنای ابطال سند باشه. چون به فرض اثبات اینکه مرد پول داده باز هم ممکنه واقعا پول برای زن بوده و مرد صرفا پرداخت کننده بوده. یا شاید پول واقعا برای مرد بوده ولی میخواسته بابت مثلا مهریه یا طلبی دیگر به زن بده. یا شاید صلح یا هبه کرده که در این صورت نمیشه ابطال سند رو خواست.. البته هر مورد با مورد دیگه متفاوته.

 • 1398-08-05
  • خانوادگی

پرسش شماره 7 :

1398-08-05
خانوادگی

سلام یه سوال داشتم ازتون. اگر مادری قرص های اعصاب مصرف کنه، آیا پدر میتونه حق سرپرستی بچه هارو بگیره؟ یکیشون پسر 3 ساله و اون یکی دختر 7 ساله است. فقط تروخدا نگید نمیشه!! من میخوام بچه هارو بدم به پدرشون!!

حامی آموزه: سلام بر شما. صرف مصرف قرص اعصاب دلیل سلب حضانت نیست. مطابق قانون باید برای دادگاه اثبات بشه که مادر یا پدر از سلامت روانی یا اخلاقی برخوردار نیست و کودک در خطر روحی،جسمی یا تربیتی قرار داره. اما نکته ای دیگه هم باید اضافه کنم و آن اینگه حضانت تکلیف والدین است. یعنی نیازی به حکم نیست. همین الان هم شما میتونید فرزندتون رو در خونه پدرش پیاده کنید و پدر موظف به مراقبت و سرپرستی فرزنده است. اما بارها گفتیم حضانت همون طور که تکلیف است اما در واقع اجبار پذیر نیست و نمیشه پدر یا مادری رو مجبور کرد که از فرزندشان درست مراقبت کنند. اگر واقعا والدین اون میزان از انسانیت یا دانایی رو نداشته باشند همون بهتر که سرپرست بچه نباشند. ضمنا دختر ۷ساله قاعدتاً حضانتش با پدر است

 • 1398-08-12
  • خانوادگی

پرسش شماره 8 :

1398-08-12
خانوادگی

سلام. من بسیار نگرانم و سوالی داشتم از خدمتتون. من نماینده بیمه هستم. همسرم مدام تهدید میکنه که کارت رو ازت میگیرم و به مدیر عامل بیمه و امور نمایندگان مراجعه میکنم تا کد نمایندگیت رو لغو کنند. آیا از نظر حقوقی همچین چیزی ممکنه؟

حامی آموزه: سلام بر شما. مطابق قانون شاغل بودن زن ایرادی ندارد مگر آنکه شغل خلاف شان خانواده باشد. البته قبلا این موضوع را در مقاله قوانین حقوقی شاغل بودن زن توضیح داده بودیم. بنابراین همسرتون در صورتی میتونه شما رو از شغل منع کنه که در دادگاه حرفش رو اثبات کند. البته باید گفت که تشخیص قاضی و شخصیت قاضی بسیار مهم است. اما در رابطه با مراجعه ایشان به شرکت بیمه جهت لغو کد نمایندگی تا آنجایی که اطلاع دارم شرکتهای بیمه جهت اعطای نمایندگی اجازه شوهر را ضروری نمیدانند بنابراین با مراجعه کسی به شرکت، قاعدتا کد نمایندگی شما را لغو نخواهد کرد.

 • 1398-08-17
  • خانوادگی

پرسش شماره 9 :

1398-08-17
خانوادگی

سلام. سوالم اینه که اگر زنی شوهر اولش فوت کرده و ازش سه بچه داشته باشد. برای بار دوم با برادر شوهرش ازدواج میکنه و از اونم بچه داره، اگر شوهر دومش هم فوت کنه میتونه از پدر شوهرش طلب مهریه هردو همسرش رو داشته باشه؟

حامی آموزه: سلام بر شما. به نظر میرسه که تصور غلطی در ذهن شما وجود داره. به طور کلی تعهد هر کسی بر دوش خود اون فرده. شما مطالبه مهریه هیچ کدام از همسرانتون رو نمیتوانید از پدرشون بخواهید. چه یکبار ازدواج می‌کردید و چه حالا که با دو برادر ازدواج کردید . مگر اینکه پدر اونها خودش تعهدی داده باشه و مثلا در سند ازدواج شرط شده باشه که «پدر حاضر است فلان مقدار سکه یا فلان ملک را به نام زوجه نماید» وگرنه هیچ تعهدی نسبت به مهریه یا دیگر بدهی هایِ فرزندان مرحومش نخواهد داشت. فقط اگر از اموال شوهرانتون مالی مونده باشه میتونید نسبت به برداشت مهریه خودتون از محل آن اموال اقدام کنید.

 • 1398-08-20
  • مالی

پرسش شماره 10 :

1398-08-20
مالی

سلام، روزتون بخیر. من 4سال پیش تصادف کردم. چون مقصر گواهینامه نداشت بیمه به من خسارت نداد. بعد از شکایت در شورای حل اختلاف در سیستم حق نقل و انتقال رو ندارد. آیا خسارت من همان اندازه 4سال پیش است که تعیین شده یا خسارت را به نرخ روز محاسبه خواهند کرد؟ باتشکر

حامی آموزه: سلام بر شما. الف ـ خسارت شما به اصطلاح قانونی به میزان و نرخ یوم الادا محاسبه میشود. یعنی به نرخ روز. نه به نرخ چهارسال قبل. ب ـ گواهینامه نداشتن مقصر رافع مسولیت شرکت بیمه نیست. هر چند در این رابطه شرکتهای بیمه بهانه هایی می آورند اما مستند به قانون جدید و نیز قانون قدیم (که گویا شامل حال شما نیز می شود) در این گونه موارد باید بدون هیچ عذر و بهانه ای اقدام به پرداخت خسارت زیان دیده کنند و اگر ادعایی دارند بعدا نسبت به مقصر حادثه و مسبب خسارت اقامه دعوا نمایند. **البته نکته ای تخصصی را بیان کنم و آن اینکه اگر اهمال و کوتاهی در دریافت خسارت از جانب شما بوده باشد و بیمه وظایف قانونی خود را انجام داده باشد(مثلا تودیع مبلغ خسارت در صندوق مطابق قانون) طبیعتا میزان خسارت به نرخ گذشته خواهد بود. آن بخش از سوالتان هم که نوشتید: بعد از شکایت در شورا....» مبهم است و منظورتان را نفهمیدم.