رفتن به محتوای اصلی
اطلاعات عمومی حقوقی

دادخواست چیست

توسط ۱۳۹۹-۰۵-۰۵بدون دیدگاه

در این مقاله تلاش کردیم به سادگی به تعریف دادخواست حقوقی بپردازیم و موارد مهم درباره دادخواست نوشتن  و ثبت دادخواست را ذکرکنیم

Whatsapp Image 2020 07 15 At 12.57.32 Pm

دادخواست چیست؟

شروع رسیدگی در دادگاه با تقدیم دادخواست صورت می گیرد. دادخواست برگه  چاپی آماده ای است که باید از قسمت اوراق قضایی مجتمع قضایی دادگستری تهیه کنید. شما به عنوان کسی که از دادگاه تقاضایی علیه فرد دیگری دارید از این پس با نام «خواهان» شناخته می شوید که «خواسته» خود را علیه «خوانده» در دادخواست منعکس می کنید. اگر خودتان مستقلا برگه دادخواست را پرمی کنید در ادامه نکاتی را برای تنظیم یک دادخواست صحیح ارائه می دهیم ولی قویا توصیه می کنیم ازیک وکیل یا مشاور حقوقی به صورت حضوری یا آنلاین استفاده کنید چون نحوه تنظیم دادخواست در مراحل بعدی رسیدگی در دادگاه بسیار موثر است. اشتباه یا بی دقتی های کوچک کمترین ضرری که برایتان خواهد داشت «قرار رد دادخواست» است که اگر چه امکان طرح مجدد دعوا را از شما نمی گیرد ولی اتلاف زمانی و پولی برایتان خواهد داشت.

قسمتهای مختلف دادخواست

طبق ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی ؛ دادخواست باید به زبان فارسی  در روی برگه مخصوص نوشته شود و دارای نکات زیر باشد:

1.نام و نام خانوادگی و کدملی و نام پدرو سن اقامتگاه و شغل خواهان

2.تعیین خواسته وبهای آن

3.جهاتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند

4.آنچه خواهان از دادگاه درخواست دارد

5.ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد از اسناد و نوشتجات و اطلاع مطلعین، ادله و گواهی شاهدان با ذکر اسم و آدرس محل سکونتشان

6.امضای دادخواست دهنده و در صورت عدم امکان امضا کردن، اثر انگشت او.

  • غیر از مشخصات شناسنامه ای خواهان و امضای آن در مرحله آخر بقیه مواردی که باید درج شوند نیاز به ظرافت و دقت دارند.
  • تعیین خواسته باید به صورت دقیق و شفاف نوشته شود. اگر خواسته را اشتباه مطرح کنید یا ناقص باشد ممکن است دادخواست شما رد شود و یا اگر هم رسیدگی صورت بگیرد به نتیحه دلخواه نرسید.
  • بهای خواسته در مواردی که خواسته غیر مالی است اجباری است. یعنی اگر شما مثلا ده میلیون تومان پول از کسی می خواهید لازم نیست آن را در بخش تغیین بهای خواسته تکرار کنید ولی اگر شما استرداد یک دستگاه اتومبیل بخواهید باید قیمت آنرا بنویسید. و برای دعاوی مربوط به زمین و آپارتمان منظور از بهای ملک قیمت منطقه ای آن است که معمولا ازقیمت بازاری کمتر است و دفاتر خدمات الکترونیک برایتان درج می کنند. این مبحث بسیار مفصل است ولی خلاصه باید بدانید تعیین بهای خواسته تان اهمیت زیادی در مراحل رسیدگی دارد.

در قسمت بعدی باید دقیق و به زبان حقوقی بنویسید که از دادگاه چه می خواهید. فقط میخواهید مثلا فروشنده ماشین برایتان سند بزند یا تحویل آن را هم درخواست دارید که دراینصورت باید بنویسید: الزام به تنظیم سند و تحویل مبیع. پس از تکمیل این قسمت تمامی دلایل و شواهد خود را که نشان می دهد شما در این دعوای حقوقی صاحب حق هستید را کامل و روشن لیست می کنید و کپی مدارک را پیوست  دادخواست کنید. اگر هم کسانی هستند که حاضرند به نفع شما در دادگاه شهادت بدهند اسم و آدرس آنها را بنویسید.

  • مدارکتان را چندبار بررسی کنید و مطمئن شوید چیزی را از قلم نیانداخته اید برای اطمینان بیشتر از یک متخصص کمک بگیرید. گروه وکلای حامی در خدمت شماست تا تنظیم دادخواست را به صورت غیر حضوری و آنلاین با هزینه مقرون به صرفه برعهده بگیرد تا با بهره گیری از نیروهای مجرب به شما اطمینان دهد دادخواست شما دقیق و قابل اتکا تنظیم شده است.

ثبت دادخواست

مرحله آخر در تنظیم دادخواست ثبت آن است. امروزه با گسترش دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، شما باید در ساعات اداری به یکی از این دفاتر مراجعه کنید و دادخواست و مدارک خود را در سایت مربوطه ثبت کنید. همچنین اگر شما از طرف شرکت یا یک فرد بیمار و ناتوان که تحت سرپرستی شماست و یا از طرف کودک تحت حضانت خود اقامه دعوا می کنید مدارکی که نشان دهد شما سمت ولی یا قیم یا مدیریت دارید را در این مرحله ثبت کنید. اپراتور دفتر خدمات الکترونیک تمام این اوراق را برایتان به صورت سیستمی در سایت مربوطه واردمی کند. قبل از همه اینها شما باید شماره حساب ثنا داشته باشید که در همین دفاتر با هزینه کم برایتان اخذ میشود. کل این مرحله معطلی دارد و وقتگیر است و البته باید هزینه ثبت اوراق و ابلاع به خوانده و هرینه مربوط به صندوق دادگستری را که درصدی از بهای خواسته است ؛ نیز بپردازید. به همین دلیل است که توصیه اکید ما استفاده از وکیل یا مشاور حقوقی است تا برایتان همه این مراحل را درست و اصولی تا پایان انجام دهد و یا حداقل به صورت غیر حضوری و آنلاین فرم دادخواست را تنظیم کند تا اشکالی از لحاظ کارشناسی و حقوقی نداشته باشد و دادخواستتان رد نشود تا مجبور شوید بارها این مراحل را تکرار کنید.

سوالات متداول

1

برای نوشتن دادخواست به چه مدارکی نیاز است ؟

علاوه بر کارت ملی خواهان و اطلاعات خوانده ، قرارداد یا لاشه چک یا سفته و به طور کلی هر سندی که مربوط به دعوا میشود باید پیوست شود
2

دادخواست چگونه و توسط چه کسی تنظیم می¬شود؟

اصولا بهتر است دادخواست توسط وکیل تنظیم شود تا از ضایع شدن حق شما جلوگیری کند ولی اگر فردی اطلاعات حقوقی کافی داشته باشد نیز می تواند خودش دادخواست را تنظیم کند. دقت کنید که دادخواست غلط می تواند هزینه مالی و روانی زیادی بر شما تحمیل کند و حتی شاید شما را برای همیشه از بازپس گرفتن حقوق خود محروم کند.
3

آیا پیگیری دادخواست قضایی بصورت الکترونیکی امکان¬پذیر است ؟

بعد از ثبت دادخواست در سامانه ثنا کدرهگیری به خواهان داده میشود و به محض ارجاع دادخواست به دادگاه مربوطه پیامکی برای ثبت کننده دادخواست ارسال میشود. شما بعدا باید به سامانه ابلاغ سر بزنید و با استفاده از کد رهگیری خود امور مربوط به تاریخ جلسه دادگاه یا نقص دادخواست را پیگیری کنید. هرچند پیامک هم برایتان ارسال میشود.
4

اگر خواهان آدرس خوانده را نداشته باشد به چه صورت می بایست آدرس را اعلام کرد؟

در این حالت خوانده مجهول المکان معرفی میشود و طبق قانون باید در روزنامه رسمی آگهی شود.
5

برای پیگیری دادخواست در سامانه ثنا باید چه اطلاعاتی را وارد سامانه کرد ؟

این کار توسط اپراتورهای دفاتر خدمات الکترونیک انجام میشود

دیدگاه خود را ثبت کنید

بستن منو

گروه حقوقی حامی

آدرس دفتر تهران :

خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت غربی، کوچه یزدان، پلاک2، واحد2

شماره تماس : +989214307531

شماره واتس‌اپ و تلگرام: 09214307531

آدرس دفتر قم :

بلوار 55 عمار یاسر ، کوی 39 ، پلاک 5

شماره تماس : +989214307531